Program at a glance

img

 

Sunday, July 15 2018

8:00 am – 4:00 pm
Field Trips El Yunque, Carite, and Las Cabezas de San Juan
Meeting Time: 7:30 am In front of Sheraton Hotel Convention Center

8:00 am – 5:00 pm
Ascomycetes Workshop
Andrew Miller, Huzefa Raja, Teresa Iturriaga and Martina Reblova
Place: University of Puerto Rico – Rio Piedras

Bacterial-fungal Interactions Workshop
Gregory Bonito and Jessie Uehling
PR Convention Center: Room 204

Monday, July 16 2018

8:00 am – 4:00 pm
Field Trips El Yunque, Carite and Rio Abajo 
Meeting Time: 7:30 am In front of Sheraton Hotel Convention Center

Ascomycetes Workshop (Cont.)
Andrew Miller, Huzefa Raja, Teresa Iturriaga and Martina Reblova
Place: University of Puerto Rico – Rio Piedras

8:00 am – 4:00 pm
Assessing the global conservation status of fungi
Fundación Fungi – Greg Mueller and Giuliana Furci

PR Convention Center: Room 203

9:00 am – 3:30 pm
IMA Council Meeting 
PR Convention Center: Room 206

9:00 am – 3:30 pm
MSA Council Meeting 
PR Convention Center: Room 207

12:00 pm – 4:30 pm
Registration
PR Convention Center First Floor

1:00 pm – 5:00 pm
Coordinated Fungal Development and Secondary Metabolism Workshop
Gerhard Braus
PR Convention Center: Room 204

5:00 pm – 5:30 pm
Welcome Ceremony
Ballroom B

5:30 pm – 6:30 pm
Keynote Speaker
Paola Bonfante
Fungi, Plants, Bacteria: A Network of Dialogues and Interactions
Sponsored by Taylor and Francis

6:30 pm – 7:30 pm
Enchanted Sounds of Puerto Rico
Ballroom B

7:30 pm – 9:30 pm
A taste of Puerto Rico
Ballroom AB Foyer

Tuesday, July 17 2018

7:30 am – 8:30 am
Continental Breakfast
Ballroom AB Foyer

8:00 am – 5:00 pm
Registration
First Floor

8:00 am – 7:30 pm
Exhibitors
 Ballroom A

8:30 am – 10:30 am
Concurrent Symposia

Application S1. Fungi and Fungal Enzymes for a more Sustainable World
Chairs: Lene Lange and Adrian Tsang
Room: 202 B&C
Cell Biology S2. Membrane Dynamics in Fungal Cells
Chairs: Salomon Bartnicki-García and Brian D. Shaw
Room: 202 A
Ecology S3. Bringing the Dark Taxa into the Light – Prospects and Challenges
Chairs: David Hibbett and Martin Ryberg
Room: Ballroom B
Pathology S4. Molecular Mechanisms of Human Fungal Pathogenesis
Chairs: Robert A. Cramer and Li-Jun Ma
Room: 203
Environment S5. Evolution and Diversity of Lichenization in the Basidiomycota
Chairs: Manuela Dal Forno and Robert Lücking
Room: 204
Evolution S6. Evolutionary Genomics
Chairs: Sara Branco and Jessie Uehling
Room: 201 

11:00 am – 12:00 pm

Plenary Speaker 1
Russell Cox
Heterologous expression of secondary metabolite biosynthetic gene clusters as a tool for understanding and engineering fungal natural products
Sponsored by AMGEN
Ballroom B

12:00 pm – 2:00 pm
Lunch
Exhibit Hall C

12:00 pm – 2:00 pm
International Commission on the Taxonomy of Fungi
Room: 206

12:00 pm – 2:00 pm
FUNECO Editorial Board Meeting
Room: 207

2:00 pm – 4:00 pm
Concurrent Symposia

Application S7. Challenges in the Exploitation of Beneficial Fungal Secondary Metabolites
Chairs: Marc Stadler and Russell Cox
Room: 204
Cell Biology S8. Morphogenesis and Invasion (fungal-host interactions)
Chairs: Michelle Momany and Meritxell Riquelme
Room: 203
Ecology S9. Hot Fungi in Hot Spots in a Hot Region
Chairs: Andrew Miller and Teresa Iturriaga
Room: 201
Education S10. Teaching Mycology around the World: Examples from South America, North America, Europe, Japan and Australasia
Chairs: Andrea Irene Romero and Meike Piepenbring
Room: 202 A
Genomics S11. Integrative Approaches to Understand the Ecology and Evolution of Fungi
Chairs: Inger Skrede and Jaqueline Hess
Room: Ballroom B
Pathology S12. Breeding for Resistance to Fungal Pathogens of Crops
Chairs: Hugo Cuevas and Timothy Porch
Room: 202 B&C

4:00 pm – 4:30 pm
Coffee Break
Foyer Ballroom AB

4:30 pm – 5:30 pm

Plenary Speaker 2
Tom Bruns
Experimental Fungal Communities: Tools for Testing Theory and Determining Mechanisms
Ballroom B

5:30 pm – 7:30 pm
Poster Session by Theme and Reception
Ballroom A

7:30 pm – 9:00 pm
Special Interest Group Meetings

ICTF DNATaxonomy Debate Session
Keith Seifert and Andrew Miller
Room: 203

Anaerobic Fungi: Genomics and Biotechnological Potential
Gareth W. Griffith
Room: 204

Colletotrichum
Ulrike Damm
Room: 202 A

Wednesday, July 18 2018

7:30 am – 8:30 am
Continental Breakfast
Ballroom AB Foyer

7:30 am – 8:15 am
MSA Business Meeting 
Ballroom B

8:00 am – 5:00 pm
Registration
First Floor

8:00 am – 7:30 pm
Exhibitors
Ballroom A

8:30 am – 10:30 am
Concurrent Symposia

Application S13. Food Mycology in the 21 century: Impacts on Food Security and Safety
Chairs: Giancarlo Perrone and Sofía Noemí Chulze
Room: 202 B&C
Cell Biology S14. Light Sensing in Fungi
Chairs: Luis Larrondo and Drauzio Rangel
Room: 202 A
Ecology S15. A Big Puzzle to Assemble: Using Taxonomy to Unravel Ecology and Biogeography of Ectomycorrhizal Symbiosis in the Tropic
Chairs: Maria Alice Neves and Aida Vasco
Room: 201
Pathology S16. IMC/ISHAM Symposium: Human Pathogenic Fungi, Taxonomy and Global Emergence
Chairs: RJacques F. Meis and Alexander Lorenz
Room: 204
Environment S17. Rhizobiomes – Their Interactions with the Hosts and Functions in a Changing Environment.
Chairs: Ari Jumpponen, Cheryl Kuske and Andrea Porras-Alfaro
Room: Ballroom B
Education S18. Oral History for Mycology.
Chairs: Meredith Blackwell and Rob Samson
Room: 203

11:00 am – 12:00 pm

Plenary Speaker 3
Anuradha Chowdhary
Fungal Human Pathogens: from Obscure Significance to Impending Disasters
Ballroom B

12:00 pm – 2:00 pm
Lunch
Exhibit Hall C

12:00 pm – 1:30 pm
Mycologia Editorial Meeting
Room: 206

12:00 pm – 2:00 pm
MSA Student Section Executive Board Meeting 
Room: 207

2:00 pm – 4:00 pm
Concurrent Symposia

Application S19. Home life: the mycobiomes of built environments.
Chairs: Joan W. Bennett and Jack Gilbert
Room: 203
Evolution S20. Gondwana Reunited! Fungal Biogeography in the Southern Hemisphere
Chairs: Matthew E. Smith and Camille Truong
Room: 201
Ecology S21. Resolving Uncharacterized Symbiotic Relationships: The Delicate Balance from Mutualist to Parasite
Chairs: Hector Urbina and Melissa Mardones
Room: Ballroom B
Education S22. Bringing Awareness of Fungi – for Teachers and the General Public
Chairs: Maria Alice Neves and Nelson Menolli
Room: 204
Genomics S23. Metagenomics: Whole Fungal Genomes from Complex Samples
Chairs: C. Alisha Quandt and Jason Stajich
Room: 202 B&C

4:00 pm – 4:30 pm
Coffee Break
Foyer Ballroom AB

4:30 pm – 5:30 pm

Plenary Speaker 4
Carlos Chardón Palacios Lecture – Priscilla Chaverri
Evolution of Protective Mutualism in Plant-Fungal Endosymbiosis
Sponsored by the Puerto Rican Mycological Society
Ballroom B

5:30 pm – 7:30 pm
Poster Session by Theme and Reception
Ballroom A

7:30 pm – 9:00 pm
Special Interest Group Meetings

Taxonomy of the Leotiomycetes
Peter Johnston
Room: 202 B

Golden Mycological Triangle -Ascomycota
Marc Sadler
Room: 204

Meeting of the International subcommission on Colletotrichum taxonomy
(for established members of the group)
Ulrike Damm
Room: 203

British Mycological Society Reception

Room: 207

Thursday, July 19 2018

8:00 am – 5:00 pm
Registration
First Floor

8:00 am – 4:00 pm
Field Trips El Yunque, Carite, Rio Abajo and Las Cabezas de San Juan
Meeting Time: 7:30 am In front of Sheraton Hotel Convention Center

8:00 am – 5:00 pm
Nomenclature Session
Room: 201

8:00 am – 5:00 pm
Forest Pathology Tree Crop Workshop
Meike Piepenbring, D. Jean Lodge and Martha Giraldo
University of Puerto Rico – Rio Piedras

1:00 pm – 5:00 pm
Beyond the Lab Bench: How to Engage in Effective Online Science Communication Workshop
Christopher Smyth
Room: 204

2:00 pm – 3:30 pm
Publishing Workshop Sponsor by Taylor and Francis
Room: 203

6:00 pm – 7:00 pm
MSA Presidential Address
Room: 201

7:00 pm – 10:00 pm
MSA Awards and Banquet
Room: Ballroom B
(MSA Members Only)

Friday, July 20 2018

7:30 am – 8:30 am
Continental Breakfast
Ballroom AB Foyer

8:00 am – 5:00 pm
Registration
First Floor

8:00 am – 7:30 pm
Exhibitors
Ballroom A

8:30 am – 10:30 am
Concurrent Symposia

Application S24. Applications and Molecular Aspects of Mycoparasitic Fungi
Chairs: Susanne Zeilinger and Magnus Karlsson
Room: 202 B&C
Environment S46. Unraveling ecology and Diversity of Fungal Endophytes for Benefits to Humankind
Chairs: Christopher Schardl and Marc Stadler
Room: Ballroom B
Ecology S25. Fungal-Bacterial Interactions and Functions of the Fungal Metaorganism
Chairs: Stefan Olsson and Teresa Pawlowska
Room: 204
Genomics S26. ICTF Symposium: Expanding the Taxonomic Context of Genome Sampled Fungi
Chairs: Conrad Schoch and Ning Zhang
Room: 203
Environment S27. Polyextremotolerant Fungi in Natural and Urban Extreme Environments
Chairs: Nina Gunde-Cimermann and Lucia Muggia
Room: 202 A
Evolution S28. Integrative approaches to understanding the diversity and function of the Boletales
Chairs: Nhu Nguyen and Hui-Ling Liao
Room: 201

11:00 am – 12:00 pm

Plenary Speaker 5
Jesús Aguirre
ROS Signaling and Fungal Development
Ballroom B

12:00 pm – 2:00 pm
Lunch
Exhibit Hall C

2:00 pm – 4:00 pm
Concurrent Symposia

Environment S29. Fungi in a Changing Environment
Chairs: Lynne Boddy and Håvard Kauserud
Room: Ballroom B
Cell Biology S30. Biology of the Fungal Pigmentation: Advances and Perspectives of theStudy of Melanin in Fungi
Chairs: Carlos P. Taborda and Mario C. N. Saparrat
Room: 203
Ecology S31. Experimental Approaches to the Conservation of Rare Fungi
Chairs: Gareth Griffith and Becky Yahr
Room: 204
Education S32. Boosting Diversity in Mycology
Chairs: Danny Haelewaters and MSA Diversity Committee
Room: 202 A
Genomics S33. Fungal Pan-genomes
Chairs: Christopher Schardl and Chengshu Wang
Room: 202 B&C
Pathology S34. Threatening Fungal Plant Pathogens for Tropical Countries – Acting before the Foes Arrive
Chairs: Eduardo S. G. Mizubuti and Miguel A. Dita-Rodriguez
Room: 201

4:00 pm – 4:30 pm
Coffee Break
Foyer Ballroom AB

4:30 pm – 5:30 pm

Plenary Speaker 6
Chengshu Wang
From One to Many: Fungal Genomics and the Future of Population Genetics
Sponsored by the Puerto Rico Science, Technology and Research Trust
Ballroom B

5:30 pm – 7:30 pm
Poster Session by Theme and Reception
Ballroom A

7:30 pm – 9:00 pm
Special Interest Group Meetings

Flammulina Interest Group
A.F. van Peer
Room: 203

Golden Mycological Triangle – Discovery of Novel Bioactive Secondary Metabolites
Marc Sadler
Room: 204

Phylachorales: Systematics and Advances
José Dianese
Room: 202 A

Saturday, July 21 2018

7:30 am – 8:30 am
Continental Breakfast
Ballroom AB Foyer

8:00 am – 5:00 pm
Registration
First Floor

8:30 am – 10:30 am
Concurrent Symposia

Application S35. Fungi as Biocontrol Agents for Sustainable Agriculture
Chairs: Chengshu Wang and Raymond J. St Leger
Room: 202 B&C
Cell Biology S36. Fungal Sexual Development and Exploitation
Chairs: Paul Dyer and Ulrich Kück
Room: 204
Ecology S37. Fungal Communities and the Functioning of Forest Ecosystems
Chairs: Petr Baldrian and Björn Lindahl
Room: Ballroom B
Pathology S38. Fungal Extracellular Vesicles
Chair: Joshua D. Nosanchuk
Room: 203
Environment S39. Ethnomycology: Scientists and Shaman on Historic and Current Uses of Fungi
Chairs: Robert A. Blanchette and Noemia Kazue Ishikawa
Room: 202 A
Evolution S40. Species Limits in the Age of Genomics
Chairs: John Taylor and Wieland Meyer
Room: 201

11:00 am – 12:00 pm

Plenary Speaker 7
MSA Karling Lecture – Matthew Fisher
Big Data Approaches to Addressing Big Fungal Problems
Sponsored by the Mycological Society of America
Ballroom B

12:00 pm – 2:00 pm
Lunch
Exhibit Hall C

12:00 pm – 2:00 pm
IMA Council Meeting
Room 206

2:00 pm – 4:00 pm
Concurrent Symposia

Evolution S41. Early Fungi that Changed the World: Phylogenomic and Fossil Evidence
Chairs: Mary Berbee and Christine Stullu-Derrien
Room: Ballroom B
Pathology S42. Deciphering Fungi-archaea/Bacteria Interactions for Biocontrol of  Soil-borne Pathogens
Chairs: Gabriele Berg and Rita Grosch
Room: 204
Ecology S43. Marine Mycology
Chairs: Allison Walker and Patricia Vélez Aguilar
Room: 203
Genomics S44. Fusarium: The Genomics of Functional and Ecological Diversity
Chairs: David Geiser and Emma Steenkamp
Room: 202 B&C
Evolution S45. Lichens on Islands: Evolution, Endemism, and Conservation
Chairs: Joel A. Mercado-Díaz and Thorsten Lumbsch
Room: 201

 

5:00 pm – 6:30 pm
Closing Ceremony
IMA General Assembly and Award Presentations.
Poster Presentation Awards
Ballroom B
(Open to all delegates)

7:00 pm – 12:00 am
Banquet and Celebration
Ballroom A
(Ticket Required)